Podstawy ustawy – co zyskujemy

Ustawa o Elektromobilności i Paliw Alternatywnych jest dokumentem, który w obecnej formie reguluje kwestie związane z elektromobilnością w Polsce i jej rozwoju. Dlatego, ustawodawca przewidział dla posiadaczy aut elektrycznych pakiet zachęt i korzyści.

Udogodnienia finansowe dla posiadaczy samochodów elektrycznych to między innymi zwolnienia z akcyzy. Do 01.01.2021 roku z akcyzy zwolnione są również samochody typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicles, auta hybrydowe z gniazdkiem ładowania). Samochody BEV i na napęd wodorowy na dzień dzisiejszy są zwolnione bezterminowo. Kolejnym punktem wartym wspomnienia, są odpisy podatku PIT/CIT z tytułu zużycia samochodu osobowego będącego autem elektrycznym (BEV).

Innymi ciekawymi korzyściami, są te płynące z użytkowania aut elektrycznych w mieście. Samochody w pełni elektryczne, pozwolą ich posiadaczom na nieograniczony wjazd do coraz częściej powstających stref czystego transportu. Stref nisko lub zero emisyjnych. Dodatkowo już obecnie w wielu polskich miastach samochody będące hybrydami lub samochodami elektrycznymi (wszystkie typy: BEV, PHEV, HEV) są zwolnione z opłat za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Natomiast nowa ustawa o elektromobilności idzie dalej, gwarantując darmowe postoje samochodom elektrycznym w wyznaczonych stanowiskach postojowych przy ogólnodostępnych stacjach ładowania. Samochody elektryczne mogą korzystać z tych miejsc wyłącznie podczas ładowania. Również przemieszczanie się po mieście autem elektrycznym, ma swoje przywileje. Do 01.01.2026 roku, ustawodawca dopuszcza poruszanie się aut elektrycznych buspasami.  Jednak, mogą pojawić się dodatkowe wymagania ze strony zarządcy dróg, uzależniające dostęp do buspasów od liczby osób podróżujących autem elektrycznym).