Ponad 8500 sztuk aut elektrycznych

Jak wygląda obecnie rynek polskiej elektromobilności?

Na bieżąco monitoruje go i prowadzi statystyki Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Z najnowszego licznika rynku elektormobilności w Polsce, wynika, że po polskich drogach jeździ obecnie 8637 samochodów elektrycznych.

Co ciekawe, wciąż dużo mniejszy udział w rynku mają samochody typu PHEV. PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles – auto hybrydowe z gniazdkiem ładowania. Dotychczas wskazywano je jako złoty środek przy obecnej infrastrukturze stacji ładowania oraz możliwości zasięgu jazdy na baterii.

W Polsce jest zarejestrowanych 3546 samochodów typu PHEV. Oznacza to, że po polskich drogach jeździ 5091 samochodów typu BEV. BEV – Baterry Electric Vehicle – auto elektryczne bez silnika spalinowego) lub zamiennie nazywanych EV.

Z opublikowanych danych, widzimy również przyrost ilości stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie jest ich 1011 sztuk. W tym miejscu również należy zaznaczyć, że większość stacji ładowania to punkty ładowania na prąd zmienny (AC) – jest ich 723 sztuk. Łatwo policzyć, że stacji ładowania pojazdów na prąd stały (DC) jest obecnie 288 sztuk.

Dla nie wtajemniczonych, stacje ładowania AC to stacje ładowania normalnego lub szybkiego (do 22kW). Natomiast punkty ładowania DC, to stacje superszybkie z możliwością ładowania z mocą od 50 do nawet 300 kW. Istnieją nawet większe stacje – lecz na dzień dzisiejszy są mało opłacalne i rzadko stosowane.